Wpisany przez Administrator
|
środa, 23 stycznia 2013 00:00 |
W 1958 r. kolejny raz zakładano wodociąg w Wiślicy. W czasie prowadzonych prac na ul. Batalionów Chłopskich natrafiono na fundamenty i relikty budowli z IX, X, i XI w. Są to najstarsze na ziemiach polskich relikty kultury chrześcijańskiej: Misa Chrzcielna, Kościoł Św. Mikołaja i Kaplica Grobowa. Wykopaliska te zostały osłonięte wybudowanym Pawilonem Archeologicznym. Następnie prowadzono prace wykopaliskowe pod posadzką Kościoła ? Kolegiaty z XIV w. Przeprowadzone prace badawcze zostały uwieńczone bezcennymi odkryciami min. zabytku na skalę europejską -gipsowej posadzki tzw. Płyty Orantów.
W 1965 r. wybudowano w Wiślicy Dom Kultury, w którym w 1966 r. zostało zorganizowane Muzeum Regionalne.
W czasie reformy oświaty Dom Kultury został zamieniony na Gimnazjum. W 1999r. została podpisana umowa pomiędzy Gminą a Rzymskokatolicką Parafią w Wiślicy dotycząca udostępnienia sali w Domu Długosza, dla zorganizowania Muzeum Regionalnego. Prace adaptacyjne miały trwać najwyżej kilka miesięcy. Po zdjęciu podwieszonego sufitu odsłoniła się - na pewnym odcinku powała z czasów Długosza. Na ścianach pod zewnętrzną warstwą tynków odnaleziono malowidła z XVw. Prace konserwatorskie trwają także obecnie. Mimo to muzeum jest udostępnione dla zwiedzających. Z odpowiednio przygotowanym przewodnikiem można zwiedzić podziemia Kolegiaty, Pawilon archeologiczny i Muzeum.
Wolontariusze z Parafii zajmuje się oprowadzaniem po Bazylice oraz Muzeum rzeźby sakralnej w podziemiach Domu Długosza. Można tam wypić kawę, kupić pamiątki oraz obejrzeć film w sali multimedialnej.
Zapraszamy także na stronę Gminnego Muzeum Regionalnego:
http://www.muzeum.wislica.pl/
|
Poprawiony: poniedziałek, 11 lutego 2013 10:14 |