Kolegiata |
Wpisany przez Administrator |
piątek, 24 listopada 2017 00:00 |
Kościół parafialny ? Bazylika Kolegiacka Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy Na miejscu obecnej Kolegiaty w połowie XII wieku istniał kościół romański p.w. Panny Marii. Był siedzibą kapituły kolegiackiej, podległej prepozytowi kanoników wspólnie uposażonych. Kościół romański z kryptą, był ufundowany prawdopodobnie przez Henryka Sandomierskiego. Właśnie dlatego, na gipsowej posadzce krypty, zostały wyryte postaci jego wraz z żoną i synem, w postawie orantów (modlących się) otoczonych motywami roślinnymi i zwierzęcymi. Obecnie tzw. Płyta Orantów, znajduje się w muzealnej części podziemi Bazyliki i należy do najcenniejszych zabytków tego miejsca. Warto wspomnieć, że w roku 1819 Kolegiata została skasowana. Pisze o tym fakcie kapelan Biskupa ks. Franciszek Sonik. Opisując wizytację Biskupa Augustyna Łosińskiego w Wiślicy w dniu 2 czerwca 1913 roku, przypomina dwie poprzednie wizytacje: pierwszą z roku 1812 oraz drugą z roku 1886. Oto fragment kroniki Kapituły Wiślickiej: "(...) Niestety! czasy się zmieniły. 17 kwietnia 1819 roku na mocy specjalnej delegacyi papieskiej przez Prymasa Warszawskiego ks. Franciszka Malczewskiego zostało skasowanych wiele klasztorów i kolegiat. Między niemi i kolegiata Wiślicka. Z dawnej wielkości Kolegiaty pozostały tylko wspomnienia i wspaniała świątynia (...)" Trzeba było czekać 105 lat, aby po odbudowie ze zniszczeń wojennych z 1915 roku i dzięki staraniom bp. Augustyna Łosińskiego, pp. Pius Xi dnia 10 kwietnia 1924 roku przywrócił kościołowi w Wiślicy, zaszczytny tytuł Kolegiaty.
W wieku XV dobudowano obecnie istniejącą zakrystię i skarbiec. Kościół był odnawiany po najeździe szwedzkim w drugiej połowie wieku XVII oraz w wieku XVIII i w roku 1824. Podczas pierwszej wojny światowej (1915 r.) został poważnie uszkodzony w czasie bombardowania Wiślicy przez artylerię austriacką. Zawaliły się wtedy sklepienia kościoła z wyjątkiem jednego przęsła w prezbiterium. W latach 1919 ? 1926 kościół został odbudowany na podstawie projektu inżyniera Adolfa Szyszko ? Bohusza. Kolegiata odbudowana ze zniszczeń wojennych, została na nowo poświęcona 7 września 1924 roku przez prepozyta kapituły Wiślickiej ks. prałata Konstantego Aksamitowskiego. Kościół parafialny w Wiślicy jest świątynią zbudowaną na planie prostokąta, orientowaną i murowaną z ciosu.
Pojawił się nowy przewodnik po zabytkach Kolegiaty Wiślickiej i Domu Długosza, który można nabyć zwiedzając podziemia Domu Długosza.
Wiele informacji na temat Kolegiaty można znaleźć na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Bazylika kolegiacka jest otwarta dla pielgrzymów i zwiedzających codziennie. W okresie letnim od 7.00 do 18.30. w okresie zimowym od 7.00 do 16.30. Zapraszamy. http://www.nid.pl/pl/Regiony/Swietokrzyskie/Zabytki_w_regionie/#Kolegiata_w_Wi_licy Informacja na temat Bazyliki Wiślickiej w języku francuskim, można znaleźć wchodząc na linku podany poniżej. Tłumaczenie przygotował Adrien Feyoz. "Une information en francais concernant la Basilique de Wislica est disponible ici :"
https://fr.wikipedia.org/wiki/Coll%C3%A9giale_de_la_Nativit%C3%A9_de_Notre-Dame_de_Wi%C5%9Blica |
Poprawiony: piątek, 24 listopada 2017 22:47 |